SLİDE SLİDE SLİDE SLİDE SLİDE
Yazdır

SOSYAL ve EKONOMİK DURUM

İlçemizde ekonomik hayat genel itibariyle durgundur. İlçe nüfusunun % 70’i tarım ve hayvancılıkla iştigal etmekte olup, birinci derece de hayvancılık, ikinci derece de tarla ziraatı ve meyvecilik temel geçim kaynağıdır.


Özellikle 1991-1999 yılları arasındaki terör riski sebebiyle büyükbaş hayvan ve küçükbaş hayvan varlığı      %60 civarında azalmıştır. Halkımız huzur ortamının giderek temin edilmesi ve ÇKS&DGD projesi kapsamında devlet tarafından verilen destekle eskiden olduğu gibi asıl ve en önemli geçim kaynağı olan tarım ve hayvancılığa dönüş sağlanmıştır. 
İlçemizin önemli diğer bir gelir kaynağı da tütünden elde edilmektedir. Üretilen tütün Virjinya tütünü kalitesinde olup, Tekel’e satıldığı gibi piyasada da rağbet görmektedir.


İlçemizde çeşitli yerlerinde teşvik amaçlı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı kaynaklı 8 adet plastik sera inşa edilmiş ve sebze üretimi gerçekleşmiştir.

Sosyal Yapı itibariyle ilçedeki konutların çoğu kargirdir. Bu konutların tamamına yakını sağlık ve teknik şartlara uygun değildir. İkinci sınıf deprem bölgesi olmasına rağmen konutlar bu husus düşünülmeden inşa edilmektedir. Köy evlerinin çoğunda mutfak, banyo, tuvalet gibi gerekli bölümler yoktur. Köylerimizdeki konut sayısı yaklaşık 4.000, ilçe merkezindeki konut sayısı yaklaşık 2.000. civarındadır. İlçe merkezindeki konutların %40’ı köy konutlarının sosyal şartlarına haizdir.


Sınırlı sayıda ve kapasitede küçük sanayi işletmeleri vardır. İlçemizde halkın ihtiyacına cevap vermek üzere bakkal, manav, fırın, konfeksiyon, beyaz eşya, kırtasiye, berber,sıhhi tesisat-elektrik demir ve ağaç doğrama ve zücaciye gibi dükkanlar vardır.

Bugün53
Dün104
Toplam582383

Currently are 19 guests and no members online


Kubik-Rubik Joomla! Extensions

  • Kadın Kolları
  • Gençlik Kolları
  • AKIM
  • Yaşlılar Koordinasyon Merkezi
  • Engelliler Koordinasyon Merkezi
  • Akparti Siyaset Akademisi
  • Kütüphane